Dobra praktyka
Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju
W celu realizacji Strategii KGHM Polska Miedź S.A. oraz mając na względzie dynamiczne zmiany w przemyśle wydobywczym i przetwórczym (powodowane wyzwaniami makroekonomicznymi, technologicznymi, legislacyjnymi, ewolucją kierunków globalnego rozwoju gospodarczego) oraz wzrost oparty na idei zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa, w KGHM Polska Miedź S.A. powołana została Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju (dalej zwana Radą).
W skład Rady wchodzą osoby reprezentujące kluczowe, z punktu widzenia idei zrównoważonego rozwoju, obszary funkcjonowania organizacji, tj. m.in. ekologia, środowisko, społeczeństwo, bezpieczeństwo, relacje inwestorskie, finanse, gospodarka zasobami, analizy regulacyjne oraz szeroko pojęte zarządzanie łańcuchem dostaw. Kluczową przesłanką dla działalności Rady jest wizja rozwoju przedsiębiorstwa, działającego na podstawie przyjętych norm i kanonów wyznaczających przyszłość funkcjonowania spółek surowcowych na świecie, oraz jedność i wewnętrzna spójność informacyjna w funkcjonowaniu Spółki.
Głównym celem działalności Rady jest identyfikowanie potrzeb, wyznaczanie kierunków, opiniowanie i koordynowanie działań związanych z implementowaniem zasad i regulacji, przyświecających idei zrównoważonego rozwoju w całej Grupie Kapitałowej KGHM. Ponadto Rada jest otwartym forum do dzielenia się wiedzą i promowania działań nacechowanych ideą zrównoważonego rozwoju, a także miejscem agregującym i promującym przyjęte w kraju i na świecie standardy oraz rozwiązania stosowane w przemyśle surowcowym w tym obszarze.
Pozostałe działania Rady polegają na:
- opiniowaniu materiałów informacyjnych z zakresu zrównoważonego rozwoju, w szczególności w obszarach mających wpływ na środowisko (w tym zmiany klimatyczne) i społeczeństwo, stanowiących część składową dokumentów publikowanych na zewnątrz Spółki,
- konsultacji i nadzorze nad przygotowaniem dokumentów, których posiadanie jest zasadne z punktu widzenia realizacji założeń zrównoważonego rozwoju,
- analizowaniu zmian legislacyjnych związanych ze zrównoważonym rozwojem i ich wpływie na Grupę Kapitałową KGHM,
- identyfikowaniu potencjalnych elementów usprawnień w całym łańcuchu wartości KGHM Polska Miedź S.A. opartych na koncepcji zrównoważonego rozwoju.
W ramach posiedzeń Rady w 2022 r. poruszano następujące tematy:
- wymogi stawiane spółkom giełdowym w kontekście przestrzegania praw człowieka, w tym wytyczne programu Copper Mark, do którego KGHM Polska Miedź S.A. przystąpiła w 2020 r. Inicjatywa Copper Mark demonstruje wkład przemysłu miedziowego w realizację światowych celów zrównoważonego rozwoju,
- Rada pozytywnie zaopiniowała i przyjęła w ramach swoich kompetencji „Politykę Praw Człowieka w KGHM Polska Miedź S.A.”. Ostatecznie dokument został przyjęty i wprowadzony do stosowania w Spółce Uchwałą nr 150/XI/2022 Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. z dnia 27 kwietnia 2022 r.