W KGHM Polska Miedź S.A., a także we wszystkich kopalniach zagranicznych Grupy KGHM Polska Miedź S.A. oraz Sierra Gorda S.C.M., dzięki podjęciu szeregu działań zapobiegawczych nie zanotowano przestojów produkcyjnych, których bezpośrednim powodem byłaby pandemia i/lub wojna na Ukrainie. W związku z tym produkcja miedzi, srebra i molibdenu w Grupy Kapitałowej w roku 2022 kształtowała się powyżej poziomu przewidzianego w budżecie.
KGHM Polska Miedź S.A. od lat stosuje procedury związane z monitoringiem należności. Terminowość płatności odbiorców podlega codziennemu raportowaniu, a potencjalnie odnotowane zakłócenia w przepływie środków pieniężnych od kontrahentów są niezwłocznie wyjaśniane. W obszarze sprzedaży większość odbiorców nie odczuwa w chwili obecnej silnie negatywnego wpływu poprzednich fal epidemii na swoją działalność, dzięki czemu należności z tytułu sprzedaży Jednostki Dominującej regulowane są terminowo, a realizacja wysyłek do klientów przebiega bez większych zakłóceń.
Stosowana w całej Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. strategia dywersyfikacji dostawców oraz zastosowanie alternatywnych rozwiązań skutecznie, w chwili obecnej mityguje ryzyko związane z zaburzeniami łańcuchów dostaw surowców i materiałów.
Grupa Kapitałowa posiada pełną zdolność do regulowania zaciągniętych zobowiązań. Posiadane przez Grupę środki pieniężne oraz pozyskane finansowanie zewnętrzne gwarantują jej utrzymanie płynności finansowej. Oparcie struktury finansowania Grupy Kapitałowej na poziomie Jednostki Dominującej na długoterminowych i zdywersyfikowanych źródłach finansowania, zapewniło Spółce i Grupie Kapitałowej długookresową stabilność finansową, poprzez utrzymanie stabilnego rozkładu dat zapadalności zadłużenia oraz optymalizacji jego kosztu.
W związku z centralizacją procesu pozyskiwania finansowania zewnętrznego na potrzeby całej Grupy Kapitałowej, w celu wewnątrzgrupowego transferu płynności, wykorzystuje się instrument dłużny w postaci pożyczek właścicielskich, wspierających proces inwestycji, a w zakresie obsługi bieżącej działalności Grupa korzysta z cash poolingu lokalnego oraz międzynarodowego.
Obecnie Jednostka Dominująca nie identyfikuje istotnego ryzyka braku wywiązania się z warunków finansowych (tzw. „kowenantów”) zawartych w umowach finansowania zewnętrznego w związku z pandemią COVID-19 i/lub wojną na Ukrainie.
Grupa Kapitałowa kontynuuje realizację projektów inwestycyjnych zgodnie z przyjętymi harmonogramami i tym samym nie identyfikuje wzrostu ryzyka związanego z ich kontynuacją w wyniku pandemii koronawirusa i/lub wojny na Ukrainie.
W okresie sprawozdawczym nie wystąpiły również zakłócenia w ciągłości działania Grupy Kapitałowej z powodu zakażenia wirusem wśród pracowników. Nie odnotowano w związku z epidemią, istotnie podwyższonej absencji wśród pracowników głównego ciągu produkcyjnego Jednostki Dominującej oraz krajowych i zagranicznych aktywów produkcyjnych.
W Spółce kontynuowany jest proces wdrożenia kompleksowego systemu zarządzania ciągłością działania, który pozwala również na uszczegółowienie zakresu podejmowanych działań w ramach zarządzania ryzykiem korporacyjnym dla kategorii ryzyka o katastroficznym wpływie i niewielkim prawdopodobieństwie wystąpienia.
Biorąc pod uwagę ryzyko pojawienia się nowych mutacji wirusa SARS-CoV-2 oraz obserwowaną w Chinach kolejną falę pandemii COVID-19, wciąż istnieje niepewność co do potencjalnego rozwoju sytuacji epidemicznej na świecie,
w szczególności co do konsekwencji jej wpływu na sytuację gospodarczo-społeczną w kraju i na świecie. Od początku pandemii COVID-19 Chiny utrzymywały rygorystyczną politykę „zero covid”, aby w IV kwartale 2022 r. zdecydować się na zniesienie większości obostrzeń. Spodziewane ożywienie gospodarcze w kraju i na świecie w miarę dotychczasowej poprawy sytuacji epidemiologicznej zostało wyhamowane przez agresję Rosji na Ukrainę wpływając na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii i inflację producencką, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych. Z punktu widzenia stabilności i ciągłości łańcuchów dostaw nośników energii istotne będą kierunki geopolityki energetyczno-klimatycznej, w kontekście zwłaszcza uniezależnienia się państw europejskich od rosyjskich dostaw gazu i węgla oraz skutki przyjętego do realizacji przez kraje członkowskie UE planu redukcji zużycia gazu ziemnego w okresie zimowym. Jednostka Dominująca na bieżąco monitoruje międzynarodową sytuację gospodarczą, w celu oceny jej potencjalnego negatywnego wpływu na Grupę Kapitałową KGHM Polska Miedź S.A. i podjęcia wyprzedzających działań mitygujących ten wpływ.