Zorganizowanych przy współpracy ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź. Pierwsza poświęcona była pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Podczas spotkania podsumowana została współpraca na linii Spółka – samorządy oraz organizacje pozarządowe w zakresie przekazanego wsparcia i akcji pomocowych. Kolejna, pt. „Strategie zarządzania finansami w jednostkach samorządu terytorialnego”, dotyczyła zasad finansowania zadań oraz pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych oraz dostosowania KGHM i samorządów do wyzwań związanych z implementacją tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Trzecie spotkanie pt. „KGHM dla samorządów” odnosiło się do współpracy z gminami i powiatami Zagłębia Miedziowego. Podczas ostatniej konferencji pt. „Efektywność energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego” skupiono się na omówieniu rozwiązań organizacyjnych i technicznych dla samorządów, ze szczególnym uwzględnieniem modelu ESCO – wsparcia finansowego inwestycji. Była to okazja do zaprezentowania przez ekspertów z KGHM założeń i celów Polityki Klimatycznej Spółki.
KGHM prowadzi działania pod hasłem „Dobry sąsiad i zaufany inwestor”. Wspiera społeczności, organizacje społeczne, instytucje związane z nauką, kulturą i sportem.
-
203-1
Promuje aktywny tryb życia oraz pomaga potrzebującym. Jednym z filarów społecznej odpowiedzialności biznesu jest Fundacja KGHM Polska Miedź, która prowadzi działalność dobroczynną i charytatywną. Pomaga w realizacji projektów społecznie użytecznych oraz wspiera osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji.
W relacjach z otoczeniem społeczno-gospodarczym jednym z najważniejszych działań jest prowadzenie dialogu z samorządami i społecznościami lokalnymi, znajdującymi się na terenach, na które swoją działalnością KGHM może wywierać wpływ. Szczególnym istotnym obszarem jest dla KGHM Zagłębie Miedziowe i tereny Dolnego Śląska, gdzie Spółka posiada najsilniejsze relacje gospodarcze, a jej zaangażowanie społeczne jest największe.
Do kluczowych interesariuszy strony społecznej KGHM należą:
Działania podejmowane przez KGHM od wielu lat skupiają się na aktywnym uczestnictwie w życiu lokalnych społeczności i szeroko rozumianego otoczenia społecznego. Ważną rolą jest również bycie animatorem życia społecznego i realizowanie w tym zakresie szeregu programów, w tym dotyczących promocji zdrowia, sportu, kultury, edukacji czy projekty przeciwdziałania zagrożeniom środowiskowym.
Wydatki ponoszone przez Spółkę na wspieranie kultury w roku 2022 wyniosły 10 504 491,20 PLN. Inicjatywy sportowe Spółka wsparła w wysokości 37 086 234,62 PLN.
W 2022 r. KGHM Polska Miedź S.A. przekazała Fundacji KGHM Polska Miedź darowiznę finansową na cele statutowe w wysokości 42 000 000 PLN, a spółki Grupy Kapitałowej łącznie 253 000 PLN.
Wsparcie Fundacji to jedno z priorytetowych zadań w ramach współpracy z organizacjami społecznymi. Warto jednak dodać, że Spółka wspiera też liczne organizacje branżowe, będąc ich członkiem. W roku 2022 kwota składek, które opłacił KGHM, na rzecz organizacji, do których przynależność jest nieobowiązkowa, to: 14 792 997,33 PLN.
Współpraca z samorządami
Realizowana współpraca z samorządami jest różnorodna i podejmowana w kilku wymiarach – od wsparcia merytorycznego po finansowe.
Kluczowe inicjatyw w 2022 r.:
W ramach których prowadzono dialog międzysektorowy z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych, omawiając m.in. propozycje wspólnych inicjatyw w ważnych społecznie obszarach, w tym działania profilaktyczne w obszarach wsparcia: zdrowia psychicznego mieszkańców regionu, zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży czy rodzinnej pieczy zastępczej.
KGHM przekazał w sumie 3,5 mln PLN, które zostały przeznaczone m.in. na modernizacje świetlic wiejskich, doposażenie placów zabaw czy projekty dotyczące realizacji profilaktyki zdrowotnej. W gminie Rudna wsparcie finansowe od KGHM pozwoliło na zakup karetki transportowej. W Głogowie udało się przeprowadzić szereg badań zdrowotnych z zakresu endokrynologii, nefrologii czy badania wzroku. Gmina Kotla zakupiła dla mieszkańców wyposażenie placów zabaw i terenów sportowo-rekreacyjnych. Z kolei w Legnicy przeprowadzona była kampania „Moje siódme niebo” wspierająca zdrowy tryb życia i promująca aktywność na świeżym powietrzu. W gminie Lubin kontynuowane były zajęcia z nauki gry w szachy dla dzieci oraz lekcje edukacyjne z zakresu ochrony środowiska. W gminie Jerzmanowa sfinansowane zostały wyjazdy na basen dla dzieci ze szkół podstawowych.
Współpraca ze społecznościami lokalnymi
W działaniach społecznych KGHM dąży do budowania synergii tak, aby podejmowane inicjatywy były wartością dla różnych grup interesariuszy. Z tego względu w 2022 r. Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź S.A. podjęła szereg inicjatyw prorodzinnych skierowanych do pracowników i społeczności lokalnej. W 2022 r. działania prospołeczne prowadziły wszystkie spółki z Grupy Kapitałowej. Większość z nich wdrażała zarówno działania będące realizacją odpowiedzialności wobec społeczeństwa, jak też projekty budujące współpracę ze społecznościami lokalnymi w miejscach działań spółek Grupy.
Kluczowe inicjatywy w 2022 r.:
Działa od 2020 r. i jest formą docenienia pracowników, którym urodziło się lub adoptowali dziecko – każdy z nich otrzymuje specjalne gratulacje i upominki. Jest to wyraz docenienia przez spółkę wymagającej roli rodzica. W 2022 r. przekazaliśmy pakiety dla 457 pracowników KGHM. Inicjatywę kontynuowano także w jednym z miast Zagłębia Miedziowego (Głogów).
Pracownicy KGHM mają możliwość skorzystania z jednodniowych warsztatów dla mam i ojców, które pomagają wzmocnić kompetencje rodzicielskie oraz pogłębić relację rodzic – dziecko. Uzupełnieniem tych działań była możliwość udziału w corocznym ojcowskim forum Tato.net.
Organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin. W ramach edycji w 2022 r. zorganizowano dla pracowników i ich rodzin: festyn rodzinny, liczne konkursy oraz wydano broszurę. Akcja swoim zasięgiem objęła 18,5 tys. pracowników KGHM Polska Miedź S.A. oraz osiemnastu spółek z Grupy Kapitałowej KGHM.
Była kontynuacją i pogłębieniem działań zainicjowanych w 2019 r. Celem kampanii jest zmiana postrzegania rodzicielstwa zastępczego na terenie LGOM i zwiększenie liczby kandydatów na rodziców zastępczych. Działania w 2022 r. obejmowały współpracę z instytucjami odpowiadającymi za rodzinną pieczę zastępczą – zrealizowano szereg działań promujących rodzicielstwo zastępcze.
W 2022 r. odbyła się kolejna edycja Akademii NGO, w ramach której dofinansowano szkolenia partnerskich organizacji pozarządowych.
W których uczestniczyło łącznie ponad 8 tys. uczniów, 5 tys. rodziców oraz ok. 1 tys. nauczycieli.
W ramach którego zrealizowano szereg działań na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego. Dodatkowo dofinansowano 9 projektów realizowanych w tym obszarze przez organizacje pozarządowe na terenie Zagłębia Miedziowego. Wprowadzono także benefit wsparcia psychologicznego dla pracowników KGHM i ich rodzin. W 2022 r. ponad 8 tys. osób skorzystało z profesjonalnej pomocy, a bezpłatne konsultacje pomogły ratować związki, rodziny oraz pozwoliły zadbać o dobrostan pracowników KGHM, ich najbliższych oraz mieszkańców Zagłębia Miedziowego.
Skierowany do samorządów i podlegających pod nie instytucji. Dzięki jego realizacji przekazano bezpłatne e-prenumeraty wybranych czasopism dla bibliotek i szkół Zagłębia Miedziowego.
Wśród pracowników Grupy Kapitałowej KGHM zrealizowano 12 edycji warsztatów rodzicielskich, a rodzice z terenu Zagłębia Miedziowego uczestniczyli w 25 edycjach Szkoły Rodziców i Wychowawców oraz innych inicjatywach prorodzinnych.
Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu od KGHM, Fundacji miedziowej spółki i Urzędu Marszałkowskiego. Oddział został powiększony o nowoczesną pracownię diagnostyczną i dodatkowe 22 łóżka dla pacjentów.
Jest to przewodnik turystyczny po Zagłębiu Miedziowym z propozycjami tras turystycznych i ponad 270 miejsc na mapie, które można zobaczyć, który został utworzony we współpracy z lokalnymi samorządami. Celem aplikacji jest promowanie aktywnego stylu życia i poszerzanie wiedzy mieszkańców Zagłębia Miedziowego o lokalnych atrakcjach turystycznych. W 2022 r. m.in. dodane zostały nowe trasy, których część powstała dzięki pracownikom KGHM Polska Miedź S.A. w ramach konkursu wakacyjnego. Obecnie aplikacja zawiera 33 trasy i ponad 380 punktów na mapie, w tym miejsca bezpośrednio związane z Polską Miedzią.
Działanie w zakresie odpowiedzialności wobec społeczeństwa i współpracy ze społecznościami lokalnymi | Spółka |
Zbiórki, darowizny, akcje charytatywne na rzecz uchodźców z Ukrainy | Większość spółek GK KGHM |
Zbiórki, darowizny, akcje charytatywne na rzecz społeczności lokalnej | Większość spółek GK KGHM |
Inicjatywy na rzecz rodziny i dzieci | Większość spółek GK KGHM |
Inicjatywy na rzecz propagowania nauki, techniki, sportu i rekreacji, w tym:
|
Większość spółek GK KGHM |
Uczestnictwo w lokalnych organach opiniodawczych i doradczych w zakresie zrównoważonego rozwoju i innych | W szczególności Nitroerg S.A. |
|
Spółki zagraniczne KGHM INTERNATIONAL LTD. oraz Sierra Gorda S.C.M. |