Profilaktyka zagrożeń naturalnych
Działalności górniczej KGHM Polska Miedź S.A. towarzyszą zagrożenia naturalne. Największym jest zagrożenie ze strony górotworu, które powoduje występowanie wstrząsów górniczych oraz ich potencjalnych skutków w postaci tąpnięć, zawałów, odprężeń.
Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników, gdyż w ich następstwie może dochodzić do poważnych wypadków o ciężkich lub śmiertelnych skutkach oraz uszkodzeń maszyn, urządzeń oraz infrastruktury dołowej, a także przestojów w eksploatacji. Spółka od wielu lat prowadzi liczne działania dotyczące profilaktyki tąpaniowej i zawałowej, obejmujące systematyczne obserwacje sejsmologiczne, bieżącą ocenę stanu górotworu wraz z wyznaczaniem stref szczególnego zagrożenia tąpaniami. Dobiera się rozmiary, kształt i ilości komór oraz filarów międzykomorowych oraz rozmiary filarów ochronnych, jak i projektuje się najkorzystniejszy kierunek postępu eksploatacji, optymalną kolejność wybierania złoża dla minimalizacji lokalnych koncentracji naprężeń w górotworze.
Stosowane są również tzw. aktywne metody profilaktyki tąpaniowej i zawałowej polegające na prowokowaniu zjawisk dynamicznych grupowymi strzelaniami przodków, a także za pomocą strzelań odprężających w złożu lub w jego spągu. W przypadku innych zagrożeń naturalnych również podejmowane są liczne przedsięwzięcia techniczne i organizacyjne ukierunkowane na mitygację związanych z nimi ryzyk.