Produkcja KGHM Polska Miedź S.A. jest w pełni zintegrowanym procesem, w którym produkt końcowy jednej fazy technologicznej stanowi wsad (półprodukt) wykorzystywany na następnym etapie. Warto podkreślić, że w ramach swojej działalności Spółka dynamicznie rozbudowuje elementy związane z realizacją koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwija więc w swoim ciągu produkcyjnym recykling oraz dąży do jeszcze lepszego wykorzystania odpadów poprodukcyjnych jako tzw. wtórnych źródeł surowcowych.
Nasze przewagi konkurencyjne
Globalny zasięg działalności
Na przestrzeni ostatnich dekad Spółka KGHM Polska Miedź S.A. stała się globalnym graczem na rynku wydobywczo-przetwórczym, obecnym na czterech kontynentach, wyróżniającym się zdywersyfikowanym i stale powiększanym portfolio produktowym. Duża skala działalności ogranicza ryzyko zaburzeń w ciągłości i jakości produkcji oraz pozwala na ustawiczny transfer wiedzy i doświadczeń między poszczególnymi zakładami.
Ponad 60-letnie doświadczenie podziemnego górnictwa miedzi
Wydobycie i przetworzenie miedzi do formy gotowego, przeznaczonego do sprzedaży produktu jest procesem trudnym i złożonym. Spółka ma unikatowe, wieloletnie doświadczenie oraz know-how cenione przez ekspertów i klientów z całego świata. W branży górniczej dominuje górnictwo odkrywkowe. Stosowane w zakładach KGHM górnictwo głębinowe jest dużo rzadziej spotykaną formą pozyskiwania surowców mającą wiele zalet w kontekście troski o środowisko i klimat. Z uwagi prowadzenie większości prac pod ziemią ingerencja w otoczenie zachodzi na zdecydowanie mniejszą skalę. Oznacza to mniejszą uciążliwość dla społeczności lokalnych i zdecydowanie łatwiejsze procesy rekultywacji terenów pokopalnianych.
Innowacyjność
KGHM realizuje działania innowacyjne i badawczo-rozwojowe (związane m.in. z testowaniem samojezdnych maszyn górniczych z napędem elektrycznym, robotyzacją procesów produkcyjnych i pomocniczych, szerokopasmową transmisją danych w wyrobiskach podziemnych). Projekty prowadzone są na różnych szczeblach przedsiębiorstwa we współpracy z niezależnymi podmiotami (np. jednostkami naukowymi). Przekładają się one m.in. na zwiększenie efektywności procesów, obniżanie kosztów produkcji, poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, efektywne działania w zakresie ochrony środowiska oraz efektywność poszukiwania nowych złóż.
Partnerstwa z firmami i instytucjami
KGHM buduje trwałe partnerstwa z uznanymi firmami oraz instytucjami krajowymi i międzynarodowymi. Spółka jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji (w tym zrzeszających pracodawców), stowarzyszeń gospodarczych i branżowych, fundacji oraz innych podmiotów reprezentujących europejski przemysł wydobywczy. Prowadzi stały dialog z ekspertami technologicznymi, uniwersytetami, dostawcami, rządami, grupami społecznymi, liderami przemysłu i obywatelskimi organizacjami społecznymi na wszystkich etapach cyklu życia swoich projektów. Poprzez bieżącą współpracę z interesariuszami i wymianę opinii KGHM ma znaczący wkład w rozwój społeczeństwa, stając się jednocześnie bardziej wartościową firmą dla akcjonariuszy.