Huty miedzi produkują miedź elektrolityczną opartą na koncentratach własnych oraz wsadach obcych (koncentraty miedzi, złomy miedzi, miedź blister).
HM „Legnica” stosuje wielostadialny proces, którego głównymi etapami są: przygotowanie wsadu do przetopu, jego redukcyjne stapianie w piecu szybowym do postaci kamienia miedziowego, następnie świeżenie w konwertorach do miedzi konwertorowej o zawartości ok. 98,5% Cu. Następnie odbywa się rafinacja ogniowa w piecu anodowym do postaci anod o zawartości 99,2% Cu oraz elektrorafinacja. Produktem końcowym jest miedź elektrolityczna w postaci katod o zawartości 99,99% Cu.
HM „Głogów” stosuje technologię jednostadialnego przetopu koncentratu w piecach zawiesinowych, opartą na licencji fińskiej firmy Outokumpu. Wysuszony koncentrat do wilgotności 0,3% H2O przetapiany jest w piecu zawiesinowym do postaci miedzi blister o zawartości ok. 98,6% Cu, która poddawana jest rafinacji ogniowej w piecach anodowych. Żużel zawiesinowy zawierający ok. 12%-14% miedzi kierowany jest do odmiedziowania w piecu elektrycznym, a otrzymany stop CuPbFe kierowany jest do konwertorów, z których miedź o czystości 98,5% trafia również do rafinacji w piecach anodowych. Uzyskane w procesie rafinacji ogniowej anody poddawane są procesowi elektrorafinacji, którego produktem końcowym jest miedź elektrolityczna w postaci katod o zawartości 99,99% Cu.
Około 49% miedzi elektrolitycznej produkowanej przez huty KGHM Polska Miedź S.A. jest przerabiane w walcowni Oddziału HM „Cedynia”, gdzie produkowana jest walcówka miedziana metodą ciągłego topienia, odlewania i walcowania, drut z miedzi beztlenowej oraz drut z miedzi beztlenowej niskostopowej ze srebrem, z wykorzystaniem technologii UPCAST.
Szlamy powstające w procesach elektrorafinacji w hutach KGHM zawierają metale szlachetne i są surowcem w Wydziale Metali Szlachetnych w HM „Głogów” do produkcji: srebra rafinowanego, złota, koncentratu palladowo-platynowego oraz selenu. Elektrolit wycofywany z obiegu Hal Wanien po odmiedziowaniu kierowany jest natomiast do produkcji surowego siarczanu niklu.
Pyły i szlamy ołowionośne pochodzące z odpylania gazów technologicznych wszystkich hut przetapiane są wraz z odmiedziowanym żużlem konwertorowym z ciągu zawiesinowego w piecach Dörschla w Wydziale Ołowiu HM „Głogów” do postaci ołowiu surowego o zawartości 99,3% Pb. Ołów surowy poddawany jest w HM „Legnica” procesowi rafinacji, w wyniku którego otrzymuje się produkt końcowy w postaci ołowiu rafinowanego o zawartości 99,85% Pb.