Gmina Lubin prowadziła prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Kopalni Piasku „Obora” na mocy Uchwały Rady Gminy Lubin nr XXXI/316/2021 z dnia 26.07.2021 r. W wyniku prac urbanistycznych powstał projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. W celu dopuszczenia w projekcie MPZP infrastruktury energetycznej na terenie Kopalni Piasku „Obora” zakończono prace kartograficzno-geodezyjne polegające na odpowiedniej zmianie użytku gruntowego w Ewidencji Gruntów i Budynków Starostwa Powiatowego w Lubinie. Projekt MPZP został uzgodniony przez strony postępowania.
Transformacja energetyczna
Projekty realizowane przez KGHM
W maju 2022 r. wszedł w życie MPZP Gminy Głogów dla obrębu Huta dopuszczający instalacje fotowoltaiczne. W III kwartale 2022 r. KGHM jako OSDn wydał Techniczne warunki przyłączenia dla wszystkich 3 lokalizacji elektrowni PV HMG I-III. W IV kwartale 2022 r. uzyskano prawomocną decyzję środowiskową oraz przystąpiono do prac przygotowania dokumentacji projektowej (mapy do celów projektowych i uzgodnień branżowych). Aktualnie uzgadniana jest treść umowy przyłączeniowej.
W zakresie morskich farm wiatrowych (offshore) w I kwartale 2022 r. doszło do zawarcia Memorandum of Understanding („MoU”) z Total Energies Renewables SAS („Total Energies”).
Na podstawie zawartego MoU uzgodniono wspólny udział w postępowaniu w sprawie uzyskania decyzji lokalizacyjnych na budowę Morskich Farm Wiatrowych (PSzW). W przypadku uzyskania PSzW w danej lokalizacji KGHM wraz z Total Energies będą realizowały projekty offshore w ramach tzw. joint venture. Do końca II kwartału złożono 7 wniosków o udzielenie PSzW. Do końca 2022 r. wszczęto wszystkie postępowania rozstrzygające na lokalizacje objęte wnioskami KGHM i Total Energies. Złożono komplet dokumentacji na potrzeby postępowania prowadzonego przez Ministerstwo Infrastruktury. Wydanie decyzji ws. PSzW dla lokalizacji objętych wnioskami KGHM i Partnera spodziewane jest w I i II kwartale 2023 r. W zakresie lądowych farm wiatrowych (onshore) rozpoczęto analizy dotyczące możliwości budowy farm wiatrowych na nieruchomościach własnych oraz kontynuowano rozmowy z podmiotami posiadającymi interesujące projekty na sprzedaż.
W 2022 r. powołano trzy nowe projekty na fazę przygotowawczą budowy elektrowni fotowoltaicznej „Tarnówek” oraz „Kalinówka” dla Zakładu Hydrotechnicznego oraz elektrowni fotowoltaicznej „Polkowice” na terenie Zakładu Hydrotechnicznego. Do końca roku wszczęto postępowania mające na celu wybór projektanta dla tych trzech projektów. Ponadto odebrano wielowariantową ekspertyzę mającą za zadanie wskazać możliwości przyłączenia nowych źródeł wytwórczych do sieci elektroenergetycznych KGHM w rejonie Oddziału Zakładów Górniczych Lubin. W związku z tym trwają przygotowania w celu powołania kolejnego projektu budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenie likwidowanych szybów O/ZG Lubin. Powołano też kolejny projekt dot. uruchomienia fazy przygotowawczej dla budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenie Oddziału HM „Cedynia”. Dodatkowo trwają prace analityczne dotyczące wykorzystania innych terenów KGHM pod rozwój odnawialnych źródeł energii. Równolegle prowadzone są analizy otoczenia rynkowego w kierunku akwizycji spółek posiadających projekty budowy farm fotowoltaicznych lub dysponujących funkcjonującymi instalacjami.
W styczniu 2022 r. KGHM Polska Miedź S.A. został sygnatariuszem „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce” realizowanego pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska RP. Pod koniec lutego KGHM został jednym z inicjatorów nowo założonego Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa. W III kwartale 2022 r. zakończono formowanie Departamentu Projektów Transformacyjnych, który prowadzi projekty związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem wodoru w głównym ciągu technologicznym Spółki. Huta Miedzi „Głogów” podjęła się prób zastosowania w procesie rafinacji ogniowej z zastosowaniem mieszanki wodorowej. Aktualnie na etapie opracowywania.
W roku 2022 przeprowadzono wewnętrzne analizy dotyczące możliwości zastosowania technologii wychwytywania i sekwestracji lub utylizacji dwutlenku węgla (ang. CCS/CCU) z gazów odlotowych emitowanych w hutach KGHM Polska Miedź S.A. Spółka nawiązała liczne kontakty z czołowymi światowymi dostawcami technologii i wykonawcami instalacji CCS/CCU, a także z instytutami badawczymi i podmiotami naukowymi. Huta Miedzi „Głogów” podjęła również próby przeprowadzenia testów z możliwości zastosowania sekwestracji w instalacjach hutniczych.
KGHM podpisał 14 lutego 2022 r. z przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne (Early Works Agreement), stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. KGHM i TAURON Polska Energia S.A. dnia 20 kwietnia 2022 r. podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). 8 lipca 2022 r. Spółka złożyła pierwszy w Polsce wniosek dotyczący oceny bezpieczeństwa rozważanej przez Spółkę technologii małych reaktorów modułowych do Państwowej Agencji Atomistyki. 6 września 2022 r. KGHM Polska Miedź S.A. i SN Nuclearelectrica SA podpisały memorandum o współpracy przy rozwoju SMR. Obecnie trwają prace nad wstępnym raportem z oceny lokalizacji dla reaktora SMR.
30 listopada 2021 r. KGHM ogłosił przetarg nieograniczony na Zakup Energii Elektrycznej wytworzonej w Odnawialnym Źródle Energii (OZE). W I kwartale 2022 r. otrzymano oferty na sprzedaż energii z OZE w PPA. Komisja Stała ds. zakupu energii podjęła decyzję o wybraniu jednej z ofert. Umowa z Solartechnik (Invest PV 7 Spółka z o.o.) została obustronnie podpisana w III kwartale 2022 r. Sprzedaż energii elektrycznej na potrzeby KGHM, wygenerowanej przez Farmę PV Żuki w Gminie Turek, rozpocznie się 1 kwietnia 2023 r. Planowany wolumen sprzedaży to 5300 MWh/rok.
Udział energii ze źródeł własnych, w tym OZE, w 2022 r. dla Spółki KGHM wyniósł 9,46%.